Dodano: 2024-04-21, Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

I tylko pamięć została po tej Katyńskiej nocy... Pamięć nie dała się zgładzić, nie chciała ulec przemocy. Woła o sprawiedliwość i prawdę po świecie niesie ... Prawdę o jeńców tysiącach, zgładzonych w Katyńskim Lesie...

Feliks Konarski „Katyń"

15 kwietnia 2024 r. uczniowie naszej szkoły z klas 7b, 8a oraz 8b pod kierunkiem pani Sylwii Strugały przygotowali uroczysty apel z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Miał on na celu przypomnieć młodemu pokoleniu prawdę o Polakach, zamordowanych na "nieludzkiej ziemi" - terenach ZSRR, dla których Ojczyzna stała się najwyższą wartością. Młodzież przypomniała tragedię ponad 21 tysięcy bestialsko zamordowanych Polaków, która przez lata była trzymana w tajemnicy przez władze radzieckie. Zaprezentowała wymowne utwory poetyckie oraz pieśni nawiązujące do dramatycznych wydarzeń z 1940 roku. Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uchwalono poprzez aklamację Sejmu RP w 2017 r. i obchodzony jest corocznie.