Dodano: 2022-01-11, Obchody 103. rocznicy wyzwolenia Wolsztyna

103. lata temu, 5 stycznia 1919 r., Wolsztyn został wyzwolony przez powstańców wielkopolskich. Tegoroczne uroczystości poświęcone uczczeniu tego wydarzenia rozpoczęła Msza św. w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego w Wolsztynie. W nabożeństwie obok zaproszonych gości, uczestniczyły również poczty sztandarowe wolsztyńskich organizacji społecznych - w tym poczet sztandarowy naszej szkoły. Po Mszy uczestnicy uroczystości przemaszerowali na Rynek, gdzie przed Pomnikiem Powstańca Wielkopolskiego oddano hołd walczącym o przynależność tych ziem do Polski. Tu również żołnierze z kompanii honorowej 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa przeprowadzili apel pamięci zakończony salwą honorową na cześć bohaterów powstania. Kwiaty i znicze przed pomnikiem złożyły liczne delegacje i reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Wielkopolskich uczniowie i nauczyciele. W drugiej części obchodów wyzwolenia Wolsztyna w 1919 roku, w sali Wolsztyńskiego Domu Kultury uczniowie SP 1 pod kierunkiem pani Sylwii Walosik i pana Krzysztofa Olszewskiego zaprezentowali zgromadzonym gościom okolicznościowy występ artystyczny.
Podziękowania Burmistrza Wolsztyna, p. Wojciecha Lisa: Dziękuję wszystkim gościom, delegacjom i pocztom sztandarowym, za udział w obchodach 103. rocznicy wyzwolenia Wolsztyna. Dziękujemy ks. proboszczowi Sławomirowi Majchrzakowi. Dziękujemy oficerom i żołnierzom z 5. Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa z Dowódcą Pułku płk Grzegorzem Parolem na czele. Dziękujemy Wolsztyńskiemu Domowi Kultury, uczniom i nauczycielom szkół, szczególnie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie, harcerzom z Hufca ZHP Wolsztyn i wszystkim uczestnikom dzisiejszego święta. (strona UM Wolsztyn)

SP1 Wolsztyn SP1 Wolsztyn SP1 Wolsztyn

Zdjęcia Natalia Krawczyk