Dodano: 2019-11-07, Konkurs Dekanalny

W dniu 28 października br. w auli naszej szkoły, odbył się Konkurs Dekanalny „Z Różańcem przez Życie” pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy”. Organizatorami wydarzenia była Szkoła Podstawowa nr 1z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie oraz Parafia Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie.

Konkurs Dekanalny dla uczniów szkół podstawowych odbył się po raz drugi, choć jego historia sięga już 15 lat. Celem konkursu było
- szerzenie kultu nabożeństwa do Matki Bożej jako źródła łask, ofiarowanie modlitwy jako wdzięczność za Nawiedzenie Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Diecezji Poznańskiej, uczczenie 20 rocznicy beatyfikacji ks. Józefa Kuta, dawnego proboszcza parafii w Gościeszynie (zamęczonego w Dachau w 1942 r.).

W konkursie wzięło udział 8 szkół z Dekanatu wolsztyńskiego:
- Szkoła Podstawowa w Kębłowie,
- Szkoła Podstawowa w Obrze,
- Szkoła Podstawowa w Starym Widzimiu,
- Szkoła Podstawowa w Łąkiem,
- Szkoła Podstawowa w Wielichowie. - Szkoła Podstawowa nr 1 w Wolsztynie,
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Wolsztynie,
- Szkoła Podstawowa nr 3 w Wolsztynie

Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Ks. Kanonik Sławomir Majchrzak Proboszcz Parafii NMP Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie , Pani Joanna Przybyłakierownik Wydziału Organizacyjnego Starostwa Powiatowego w Wolsztynie , Pan Wojciech Lis Burmistrz Wolsztyna, Pan Włodzimierz Chrzanowski autor książki „Błogosławiony ks. Józef Kut. Kapłan i męczennik”, Ks. Józef Wachowiak proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa z Gościeszyna, Pan Mariusz Urban Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie.

Konkurs składał się z 7 etapów:
    1. „Droga życia” – zakres pytań obejmował życie błogosławionego ks. Józefa Kuta.
    2. „Słowo Boże daje życie” – w tekście Ewangelii wg św. Jana  uzupełniano brakujące wyrazy.
    3. „Czerwona róża” – pytania dotyczyły tekstu Wincentego Łaszewskiego „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy”.
    4.
„Różańcowe znaki” – odgadywano tytułu tajemnicy różańcowej  zapisanej na kartce (kalambury).
    5. „Czuwam i działam” – pytania dotyczyły Listu Pasterskiego Arcybiskupa Poznańskiego na rozpoczęcie nawiedzenia Maryi w wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej.
    6. „Wędrując po Wielkopolsce śladami błogosławionego ks. Józefa Kuta”- w tej konkurencji należało na mapie Wielkopolski zaznaczyć jak najwięcej miejscowości, z którymi związana była jego postać.
    7. „Sukienka” – konkurencja plastyczna polegająca na wykonaniu sukienki dla Maryi i Jezusa z zachowaniem wszystkich elementów, jakie zawiera oryginalny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Komisja konkursowa w składzie: pani Mariola Kurpisz – Wicedyrektor SP 1 w Wolsztynie, Radosław Rosiński – katecheta oraz ks. Łukasz Grys przyznała I miejsce uczniom ze Szkoły Podstawowej w Starym Widzimiu. II miejsce zdobyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Obrze, natomiast trzecie uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Wolsztyna.

Klasa VI e przygotowała krótkie przedstawienie o życiu i działalności ks. Józefa Kuta na podstawie książki Włodzimierza Chrzanowskiego „Błogosławiony ks. Józef Kut. Kapłan i męczennik”. Scenariusz opracowała pani Sylwia Strugała.

Sponsorami nagród byli: Ks. Kanonik Sławomir Majchrzak Proboszcz Parafii NMP Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie , Pan Mariusz Urban Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Powstańców Wielkopolskich w Wolsztynie , Pan Jacek Skrobisz Starosta Powiatu Wolsztyńskiego, Pan Wojciech Lis Burmistrz Wolsztyna, Księgarnia Księży Chrystusowców z Poznania i Księgarnia „Dom Wydawniczy Rafael” z Krakowa.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!