Dodano: 2023-05-31, Śladami Wisławy Szymborskiej

17 maja wybraliśmy się na wycieczkę do Kórnika. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od miejsca, gdzie dnia 2 lipca 1923 roku urodziła się Maria Wisława Anna Szymborska laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku.

Następnie udaliśmy się do zamku - zabytkowej rezydencji historycznych rodów Górków i Działyńskich. Jest on obecnie siedzibą muzeum i Biblioteki Kórnickiej Państwowej Akademii Nauk. Po zamku oprowadzał nas pan przewodnik, opowiadając o pięknych salach i ludziach w nich mieszkających. Przeszliśmy przez zamkową sień, zobaczyliśmy gabinet Władysława Zamoyskiego. Przez Pokój Generałowej udaliśmy się do Salonu, gdzie mogliśmy podziwiać wspaniały stół z sęków kilku gatunków drzew. W Salonie znajdował się również fortepian, na którym grywał sam Fryderyk Chopin. Kolejna sala, którą zwiedziliśmy, to Sala Jadalna, w której ogromne wrażenie zrobiły na nas portrety rodzinne, w tym legendarna Biała Dama. Na suficie mogliśmy podziwiać tarcze herbowe polskiego rycerstwa. W tzw. Zakątku Myśliwskim zobaczyliśmy poroża oraz zebrane przez Władysława Zamoyskiego ciekawe eksponaty przyrodnicze i etnograficzne m.in. z Australii i Nowej Zelandii. Na piętrze zajrzeliśmy do Sali Mauretańskiej, gdzie znajdują się zbiory biblioteczne oraz kolekcja militariów. Znajduje się tu jedna z dwóch zachowanych w Polsce – pełna zbroja husarska ze skrzydłem.

Kolejnym etapem naszej wycieczki były warsztaty w arboretum kórnickim. Połączyliśmy zwiedzanie arboretum z zieloną lekcją pt.”Barwne życie drzew i krzewów – kwitnienie”. Pani prowadząca zajęcia zapoznała nas z podstawowymi pojęciami związanymi z kwitnieniem kwiatów. Poznaliśmy funkcje i budowę kwiatu, rodzaje kwiatostanów oraz rozpoznawaliśmy wybrane gatunki na podstawie kwitnienia. Wypełnialiśmy przygotowane karty pracy. Park zaskoczył nas różnorodnością roślin oraz wspaniałymi barwami kwiatów.

Po zjedzeniu smacznego obiadu udaliśmy się na spacer Promenadą Kórnicką, przy której znajduje się pomnik Wisławy Szymborskiej. Pomnik to ławeczka, przy której stoi uśmiechnięta poetka. Na ławeczce leżą karty z fragmentami wiersza „Kot w pustym mieszkaniu”, na kartach siedzi kot. Przy ławeczce zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy muzeum wybitnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. W swoim dorobku ma 32 książki wydane w 23 językach oraz 30 wypraw i podróży, z których przywiózł bogate zbiory zoologiczne i botaniczne. Arkady Fiedler brał udział w powstaniu wielkopolskim oraz w II wojnie światowej. Poznał polskich lotników walczących bohatersko w Bitwie o Wielką Brytanię, o których napisał książkę „Dywizjon 303”. Został odznaczony Orderem Uśmiechu, najsympatyczniejszym wyróżnieniem nadawanym za działania przynoszące dzieciom radość.

Uczniowie 5c i 5d

 














SP1 Wolsztyn

SP1 Wolsztyn


SP1 Wolsztyn






Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright © by www.sp1wolsztyn.pl 2010 - 2024
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach,
pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"


Osób online: 2

stat4u